Jury VII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej


Prof. dr hab. Marek Rocławski ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 2002-2008 był Dziekanem Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku, w latach 2008-2012 Kierownikiem Katedry Dyrygentury Chóralnej w tej samej uczelni. Od 1 października 2012 roku do chwili obecnej jest Prorektorem ds. organizacji i nauki w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest ekspertem ministerialnym Polskiej Komisji Akredytacyjnej .
W latach 1983-1993 był dyrygentem chóru męskiego „Moniuszko” w Gdańsku. Od 1985 roku do 2016 roku był kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru mieszanego „Cantores Veiherovienses” z Wejherowa (obecnie dyrygent honorowy). Wziął udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Jest laureatem m.in.: Międzynarodowego Konkursu Chórów Kameralnych w Marktoberdorfie (Niemcy), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Polifonicznej w MarcelIinie (Włochy), Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Zadarze (Chorwacja), Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Prevezie (Grecja), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Chóralnej „SEGHIZZI 2011” we włoskiej Gorizzi, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (Czechy), Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Bratysławie, Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Religijnej w Rumi,  Międzynarodowego Konkursu Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej, Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” w Legnicy, Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”,  Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie. Koncertował w wielu krajach Europy. Koncertował w wielu krajach europejskich jak: Holandia, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Belgia, Czechy, Chorwacja, Grecja, Watykan, Węgry, Austria, Bułgaria, Słowacja oraz Ukraina.
 Dwukrotnie brał udział w Międzynarodowych Konkursach Kompozytorskich. Jest zapraszany do prac komisji kwalifikacyjnych oraz jury konkursów i festiwali chóralnych. Jest przewodniczącym rady artystycznej i jurorem Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie.  Przewodniczący jury Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku. Współpracuje jako dyrygent z Polską Filharmonią Kameralną z Sopotu i innymi instytucjami muzycznymi Wybrzeża Gdańskiego, wykonując wiele koncertów oratoryjno-kantatowych.
Jest autorem wielu publikacji zamieszczanych w krajowej prasie fachowej, w opracowaniach naukowych i wydawnictwach książkowych, przygotował także szereg kompozycji, opracowań na chóry a cappella i z towarzyszeniem orkiestry.  Za swoją działalność artystyczno-naukową otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zasłużony Działacz Kultury, odznaczenie Pro Ecclesia et Populo (Dla Kościoła i Narodu) oraz Złota Odznaka z Brylantem PZCHiO. Jest laureatem Nagrody Remusa przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

a

Prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska jest chórmistrzem, profesorem na Wydziale Edukacji Muzycznej w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Wicedyrektorem ds. artystycznych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Prowadzi działalność pedagogiczną i naukową. Współpracuje w Centrum Edukacji Artystycznej jako redaktor muzyczny kwartalnika „Szkoła Artystyczna”, wykładowca kursów, ekspert do spraw chóralistyki szkolnej.  Jest twórcą i kierownikiem naukowym Ogólnopolskiego Seminarium dla Chórmistrzów „Edukacja i wykonawstwo”, które odbywa się corocznie w ZPSM Nr 1 w Warszawie.
Wystąpiła z Chórem ZPSM Nr 1 na wielu konkursach chóralnych w kraju i za granicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in. Srebrny Dyplom na „ In Canto sul Garda” w Riva del Garda (Włochy) w 2005, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Moskwie w 2006,  I miejsce w kategorii chórów młodzieżowych i akademickich oraz Nagrodę specjalną – Grand Prix – Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Kardynała Stanisława Dziwisza na XVI Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w 2014. Na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Kaunas Musica Religiosa” (w lutym 2015 roku w Kownie) otrzymała Dyplom dla najlepszego dyrygenta konkursu, a chór „Elsner Coro” zdobył I miejsce i Złoty Dyplom. W kwietniu 2017 roku, na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej chór „Elsner Coro” otrzymał Złote Pasmo, a Katarzyna Sokołowska – Nagrodę „Dla najlepszego dyrygenta Festiwalu”. W listopadzie 2019 roku Młodzieżowy Chór Mieszany ZPSM Nr 1 pod jej kierownictwem zdobył I Miejsce w kat. chórów młodzieżowych oraz Złoty Dyplom na XV Międzynarodowym Festiwalu im. H. M. Góreckiego Rybnicka Jesień Chóralna.  W jej dorobku znajdują się koncerty promujące muzykę polską na Litwie, Węgrzech, we Włoszech, w Rosji, Czechach, Słowacji, Austrii i Izraelu.  Pracuje jako juror konkursów chóralnych.
Dokonała nagrań utworów wokalno-instrumentalnych: Msza e-moll op.88 J. Elsnera, Msza góralska T. Maklakiewicza, Sonety Krymskie St. Moniuszki, Msza Niedokończona L. Janacka. Od 1999 roku stale współpracuje z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi, dla których zrealizowała nagranie 7 płyt CD. Funkcjonują one jako dodatki do wydanych przez WSiP podręczników lub jako samodzielne projekty (m.in. „Polskie pieśni historyczne” – 2007).
W  2006 roku otrzymała odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz w 2009 roku Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 16 maja 2011 roku odebrała nominację profesorską.

           Prof. dr hab. Krzysztof Kusiel–Moroz ukończył Warszawską Akademię Muzyczną w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Stanisława Wisłockiego. Studiował także dyrygenturę chóralną pod kierunkiem prof. Ryszarda Zimaka. Od roku 1990 jest związany z macierzystą uczelnią jako profesor, prowadząc klasę dyrygentury, oraz liczne zespoły wokalne i instrumentalne. Prof. dr hab. Krzysztof Kusiel-Moroz dyrygował wieloma polskimi orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Koncertową Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Filharmonii Bydgoskiej, Opolskiej, Łomżyńskiej, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Juventus, Orkiestrą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina,  a za granicą m.in. Orchestre Philharmoque de Louxemburg, Kristiansand Orkestr w Norwegii, Oldenburg Ratsmusik Orchester w Niemczech, Japan Youth Orchestra, Vilnius Chamber Orchestra.
Jako dyrygent i chórmistrz wielokrotnie występował na Międzynarodowym Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS, Festiwalach WARSZAWSKA JESIEŃ, MUZYKI POLSKIEJ w Krakowie,  koncertował także za granicą w Niemczech, krajach Beneluxu, Francji (festiwal w La Chaise Dieu), na Litwie, Łotwie, Estonii, a po za Europą w Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Występował zarówno w Filharmonii Berlińskiej, Złotej Sali Wiedeńskiego Musikverein jak też londyńskiej Royal Festival Hall. Wiele z wyżej wymienionych koncertów było transmitowanych przez stacje telewizyjne i radiowe.
Artysta nagrał 21 płyt dla takich wytwórni jak Naxos, CD Accord, Bridge, z których 6 otrzymało nagrodę Fryderyk, a płyta wytwórni Bridge z dziełami G. Crumba zdobyła GAMMY AVARD 2001;
W swoim dorobku kierował także chórami, m.in. Chórem Mieszanym UMFC i Warszawskim Chórem Chłopięcym. Z założonym w 2017 roku Chopin Uniwersity Chamber Choir zdobył GRAND PRIX Festiwalu Cantio Lodziensis, Złoty Dyplom Konkursu Muzyki Religijnej im ks. Orlińskiego w Rumii, oraz dokonał rejestracji fonograficznych pieśni chóralnych Romana Maciejewskiego i Karola Szymanowskiego (2018),  atakże dzieł sakralnych polskich kompozytorów współczesnych (2022).
Obecnie pracuje także jako dyrygent i chórmistrz w Warszawskiej Operze Kameralnej, z którą uczestniczył w przygotowaniu kilkadziesiąt premier operowych i projektów koncertowych.

Brak możliwości komentowania.